LAZER KAYNAK MAKİNESİ NEDİR ? AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR ?

Lazer kaynağı, kaynak yapmak için lazer ışını kullanarak metalleri veya termoplastikleri ısı ile birleştirmek için kullanılan bir işlemdir. 


LAZER KAYNAK AVANTAJLARI NELERDİR?

Lazer teknolojisinin imalat şirketleri için neden en iyi kaynak çözümü olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için, sizin için en önemli beş avantajı burada derledik:

1) Çok yüksek hassasiyet
Lazer kaynağın temel faydalarından biri, yüksek düzeyde doğruluk, hassasiyet ve kontrol sunmasıdır. Lazer teknolojisinin bu denli hassas olması, en küçük parçaların dahi zarar görmeden birbirine kaynaklanabilmesine olanak sağlar.

2) Karmaşık birleşimler oluşturulabilir
Lazer teknolojisi, karmaşık birleştirme işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir. Lazer kaynak teknolojisini kullanarak farklı malzemeleri ve geleneksel kaynak tekniklerinin ulaşamadığı çok zor alanları kolaylıkla kaynaklayabilirsiniz.

3) Düşük ısı uygulaması
Lazer kaynak teknolojisinin düşük ısı uygulaması sayesinde, bileşenlerin deformasyonunu en aza indirir. Bu nedenle özel yapım mücevherler gibi lüks ürün imalatları için tercih edilen kaynak yöntemidir. Lazerler, parçalara daha az termal gerilim uygulanmasını sağlar.

4) Tutarlı ve aralıksız kaynaklar
Üreticiler, tutarlı ve aralıksız kaynakların yapılmasına olanak tanıdığından, bir numaralı kaynak yöntemi olarak Lazerleri seçmektedir. Diğer geleneksel tekniklerden çok daha hızlı bir kaynak tekniğidir ve aynı zamanda çok yönlüdür.
Aynı Lazer, kesme ve delme için de kullanılabilir (Darbeli Fiber Lazerler ayrıca markalama için de kullanılabilir). Lazerlerin mükemmel şekilde tekrarlanabilirliğe izin vermesi ve çok yönlü olması, işletmelerin birim maliyetlerini önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olur.

5) Yüksek mukavemetli kaynaklar
Lazer teknolojisi, üreticilerin yüksek mukavemetli kaynaklar yapmasını sağlar. Dolgu malzemesinin kullanılmasına gerek yoktur. Lazerler mükemmel kaynak kalitesi ve temiz işlem yüzeyinin elde edilmesini sağlarlar, bu nedenle üreticiler tarafından, özellikle tıbbi cihazların ve parça güvenliğinin çok önemli olduğu medikal endüstrisinde özellikle tercih edilirler.